Wina musujące w Polsce coraz popularniejsze
Polacy piją wina musujące w Sylwestra – to oczywistość! Ale statystyki wyraźnie pokazują, że po wina z bąbelkami sięgają także latem - dla orzeźwienia, ochłody i bez uroczystych pretekstów. Piją, bez szczególnej okazji - prosseco, cavę, asti, a czasem także franciacortę i inne, mniej znane napoje musujące.
Nadeszła era prosecco
Polski dystrybutor alkoholi, grupa Ambra podaje, że największy wpływ na sprzedaż win miały w 2022 roku właśnie wina musujące. Ich sprzedaż w skali roku wzrosła o 29%!
Co więcej, można zauważyć, że Polacy zakochali się w winach musujących – stały się one elementem letnich spotkań, częściowo zastępując piwo. Szczególne uznanie w naszym kraju zdobyło prosecco – w niektórych lokalach oferowane jest nawet w wersji nalewanej „z kija”.
Jak podaje NielsenIQ, wariant ten odpowiada za 43% wartości sprzedaży całej kategorii win musujących i cały czas rośnie. Liderem jest tutaj – Mionetto Prosecco, marka wina z bąbelkami, która notuje trzykrotnie szybszy wzrost w porównaniu z całym segmentem.
Wyraźne spowolnienie da się natomiast zauważyć w sprzedaży francuskiego szampana, który obecnie pod względem dynamiki wartości sprzedaży plasuje się za asti i prosecco, które są mocno promowane w dyskontach.
Popularne typy win musujących
Prosecco przebiło popularnością szampana w 2016 roku, kiedy to liczba sprzedanych butelek włoskiego trunku okazała się wyższa w porównaniu ze statystykami Francuzów z Szampanii.
Mimo to nadal to właśnie szampan wydaje się najbardziej wytwornym rodzajem wina musującego. Wino to doskonale nadaje się do celebrowania rozmaitych okazji, a ze względu na wygórowaną cenę, za jego pomocą podkreśla się wysoką rangę danej uroczystości. Na inne imprezy spokojnie można wybrać inny (tańszy) rodzaj wina.
- Szampan powstaje z trzech odmian winogron: pinot noir, chardonnay i pinot meunier. Takie wino musi dojrzewać minimum 15 miesięcy, a najlepsze butelki spędzają w piwnicach producentów nawet 10 lat lub więcej.
- Prosecco można nazwać „szampanem codziennym”. Regulacje europejskie zezwalają na używanie włoskiej nazwy dla wina wyprodukowanego ze szczepu glera. Prosecco jest orzeźwiającym winem o jabłkowym aromacie, dlatego chętnie pijane jest szczególnie w upalne, letnie dni. Możemy natrafić na dwa rodzaje tego trunku: frizzante, z delikatnymi bąbelkami lub bardziej musujące – spumante.
- Cava pochodzi z Hiszpanii, a konkretniej z Katalonii. Winorośl o nazwie cava porasta wzgórza wokół Barcelony. Wyróżniamy trzy rodzime szczepy: parellada, xarello i macabeo. Od szampana cavę odróżnia to, że jest sprzedawana zaraz po osiągnięciu dojrzałości i powinna zostać szybko wypita.
- Vino verde – to z kolei portugalskie, delikatnie musujące, wino zielone. Nazwa „zielone” oznacza, że jest ono młode i lekko niedojrzałe. Zawiera nuty cytrynowe lub jabłkowe, w zależności od szczepu z jakiego jest wyprodukowane.
- Cremant można uznać za konkurencję dla szampana tym bardziej, że również pochodzi z Francji. Te wina musujące są produkowane m.in. w Alzacji, Dolinie Loary i Jury, a poza Francją – w Luksemburgu. Cremanty to wina kupażowane, ale zdarzają się też jednoszczepowe wina, których podstawę stanowi szczep pinot gris lub riesling. W smaku wyróżnia je aromat jabłek i gruszek.
- Sekt, to niemiecka wersja „szampana”. Jeśli chcemy mieć gwarancję autentyczności, na butelce powinna znajdować się adnotacja „Deutscher Sekt”. Dodatkowe określenie „Sekt bA” wskazuje, że do produkcji użyto wyłącznie winogron pochodzących z jednego z 13 regionów win gatunkowych w Niemczech. Szczepami używanymi w produkcji są riesling, pinot blanc, pinot gris, pinot noir oraz chardonnay.
Warto podkreślić, że popularność win musujących nie jest trendem dotyczącym wyłącznie Polski. Eksperci przewidują, że na światowych rynkach wzrost sprzedaży win musujących powinien trwać przynajmniej do 2027 roku. Z pewnością jest to dobrą wiadomością dla współpracujących z XBS PRO-LOG importerów i dystrybutorów alkoholi!