Nie oszczędzaj na ubezpieczeniu alkoholi
Magazynowanie i transport napojów alkoholowych wiąże się niestety z ryzykiem uszkodzenia, utraty czy kradzieży towaru. Dlatego nie da się uniknąć kosztów związanych z ubezpieczeniem. Czym kierować się podczas wyboru najlepszej polisy? Na pewno nie tylko ceną!
Alkohol to, wbrew pozorom, branża ściśle powiązana z sezonowością. Nie jest z pewnością tak, jak w przypadku sprzedaży choinek, iż zainteresowanie produktami wypada tylko przez krótki czas w roku. Jednak tak samo jak w przypadku bombek lub choinek, to właśnie grudzień jest najbardziej dochodowy. Wzrost sprzedaży notowany bywa także w sezonie letnim oraz przed Wielkanocą.
Przedsiębiorcy, którzy zdają sobie sprawę z tej sezonowości branży, stosowne umowy z firmami magazynowymi, transportowymi czy też logistycznymi, podpisują z dużych wyprzedzeniem. Wcześniej też analizują ceny i możliwości związane z ubezpieczeniami. Są jednak i tacy, którzy decyzje podejmują na ostatnią chwilę. Wówczas presja wynikająca z braku czasu może prowadzić do podejmowania nienajlepszych decyzji.
Transport alkoholi – CARGO i OC
Każdy przewoźnik musi posiadać ubezpieczenie OC dotyczące odpowiedzialności cywilnej zawodowej przewoźnika drogowego. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zobowiązania oraz roszczenia finansowe powstałe na skutek wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego.
Innym rodzajem ochrony jest ubezpieczenie mienia w transporcie, tzw. CARGO. Jest ono skierowane do podmiotów zlecających transport towarów. Firmy mogą w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek powstania szkód podczas przewozu towaru, w omawianym przypadku – alkoholi.
Środki, jakie można uzyskać z takiego ubezpieczenia służą rekompensowaniu szkód powstałych na skutek działania sił natury, upadku obiektu na środek transportu, wypadku, jakiemu uległ środek transportu, kradzieży i rabunku oraz innych okoliczności, które doprowadziły do utraty wartości przewożonego towaru.
Ubezpieczenie spedytora i przewoźnika
Dystrybutor alkoholi często korzysta z ubezpieczenia zapewnianego przez spedytora. W tym kontekście warto przyjrzeć się pojęciom „organizacji przewozu” oraz „przewozu”.
W przypadku organizacji przewozu spedytor ogranicza swoją odpowiedzialność do wyboru przewoźnika. Gdy dojdzie do kosztownego zdarzenia, spedytor wskaże klientowi firmę, która zajmowała się przewozem, sam jednak nie poniesie odpowiedzialności za zniszczenie lub utratę ładunku (ewentualnie będzie ona niewielka).
Inaczej powinno być w przypadku firm transportowych, które samodzielnie zajmują się przewozem i posiadają ubezpieczenia zapewniające wypłatę odszkodowania w odpowiednio wysokich kwotach.
Dodajmy, że dla minimalizacji ryzyka, wskazane jest składanie zleceń transportowych w ruchu krajowym w oparciu o prawo przewozowe, a w transporcie międzynarodowym o Konwencję CMR. Wówczas w pierwszym przypadku firma może liczyć na otrzymanie zwrotu pełnej kwoty odpowiadającej wartości utraconego czy zniszczonego towaru, a w drugim – można odzyskać odpowiednio wysoką stawkę za kilogram ładunku.
Ubezpieczenie magazynu
Kolejne ubezpieczenie dotyczy magazynu, zwłaszcza jeżeli składuje się w nim trunki o zawartości alkoholu przekraczającej 20%, ponieważ takie napoje uważane są za towary łatwopalne.
Wówczas magazyn musi dysponować odpowiednią infrastrukturą – np. wymagane są odpowiednie odstępy zarówno poszczególnych palet od siebie, jak i regałów. W magazynie musi być także zamontowana odpowiednia instalacja przeciwpożarowa, obejmująca zaawansowane urządzenia gaśnicze i oddymiające.
Magazyny, które są uznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za odpowiednie do składowania alkoholu powyżej 20%, spełniają normy NFPA30 lub posiadają wewnątrz regałów system tryskaczy przeciwpożarowych.
Alkohol musi być odpowiednio zabezpieczony
Następna sprawa na jaką trzeba zwrócić uwagę, to upewnienie się, że fabrycznie przygotowana paleta z alkoholem jest prawidłowo zabezpieczona na czas transportu. Najlepiej, aby ustalenia pomiędzy przewoźnikiem a zleceniodawcą zostały zawarte na piśmie, tak aby organizator transportu był odpowiedzialny za późniejsze przestrzeganie ustalonych wymogów.
W przypadku przewozu butelek z alkoholem, dość często dochodzi do przemieszczeń ładunku, szczególnie jeśli został źle zapakowany. Co gorsza, przy braku odpowiedniej ilości warstw folii czy taśmy spinającej odbiorca (np. sieć handlowa) może nie przyjąć ładunku, a to będzie się wiązało z opóźnieniami w dostawie. Za nieterminowe dostawy przewidziane są z kolei kary, a towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają w takich sytuacjach wypłaty odszkodowań.
Nie wolno zapominać także o tym, że na ładunek mogą czyhać przestępcy. Często podają się oni za uprawnionych przewoźników i próbują odebrać towar. Niestety, gdy dojdzie do nieuprawnionego wydania ładunku, firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania. Warto w tym miejscu zauważyć, że ryzyko nieuprawnionego wydania znacząco zmniejsza się wtedy, gdy dostawca zleca usługę logistyczną sprawdzonym operatorom.
Wybór magazynu też ma znaczenie
To, na ile towar będzie bezpieczny, zależy także od magazynu. Przeszkolenie pracowników, dbałość o kwestie sanitarne, właściwe zabezpieczenia przeciwpożarowe, procedury zwiększające bezpieczeństwo – należyta dbałość o wszystkie te elementy przekładają się na bardziej profesjonalną obsługę.
Musimy pamiętać, że wysokiej klasy magazyn, który spełnia wyśrubowane normy, będzie droższy niż usługi magazynowe w firmie, która jest na bakier z przepisami lub która całą odpowiedzialność za ewentualne szkody przerzuca na swoich klientów.
Opłaca się zaufać doświadczeniu
Wyspecjalizowany operator logistyczny, taki jak XBS PRO-LOG S.A. posiada odpowiednio dobrane pakiety ubezpieczeń. Ma także wypracowane procedury dotyczące zapobiegania rozmaitym niepożądanym zdarzeniom, a także ustalone zasady reagowania, gdy jakiegoś problemu nie da się jednak uniknąć. Taka firma w każdej chwili jest w stanie przedstawić certyfikaty do polis ubezpieczeniowych, klauzule dodatkowe włączające, a także wyłączające jej odpowiedzialność.
Zdecydowanie lepiej zdecydować się na współpracę z profesjonalistami oraz na kosztowniejsze ubezpieczenie, ale mieć dzięki temu zapewnione bezpieczeństwo, niż ryzykować, poszukując cenowych okazji. Może się bowiem okazać, że oszczędność na polisie była niewielka, za to straty wynikające z braku wystarczającej ochrony ubezpieczeniowej – ogromne.