Liquidy i wyroby nowatorskie a akcyza
Myśląc o produktach akcyzowych, zazwyczaj mamy na myśli alkohol i papierosy. Jednak de facto w październiku 2020 roku podatkiem akcyzowym zostały objęte także płyny do e-papierosów (liquidy) oraz wyroby nowatorskie.
Jakie produkty nowatorskie obejmuje akcyza?
Jaka jest definicja nowych produktów objętych akcyzą?
Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym,
1) płyn do papierosów elektronicznych to roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę;
2) wyroby nowatorskie to wyroby będące:
- a) mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy,
- b) mieszaniną, o której mowa w lit. a), oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych
- inne niż wyroby, o których mowa w art. 98 ust. 1 i art. 99a ust. 1 (wyroby tytoniowe i susz tytoniowy), które dostarczają aerozol bez spalania mieszaniny.
Warto podkreślić, że wyroby nowatorskie to produkty inne niż tytoń do palenia, papierosy, cygara czy susz tytoniowy. W definicji wyrobów nowatorskich nie mieszczą się jednak urządzenia do podgrzewania mieszanin.
Ile wynosi stawka akcyzy na liquidy i wyroby nowatorskie?
W rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym za produkcję płynu do e-papierosów uznaje się nie tylko ich wytwarzanie, ale także przetwarzanie oraz rozlewanie, a w odniesieniu do wyrobów nowatorskich - również ich pakowanie.
W momencie wejścia przepisów w życie, po okresie przejściowym z zerową stawką akcyzy, stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosiła 0,55 zł za każdy mililitr.
Z kolei w odniesieniu do wyrobów nowatorskich podstawą opodatkowania jest ilość wyrażona w kilogramach. Stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wynosi 155,79 zł za kilogram i 32,05% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.
Warto zapoznać się ze szczegółowymi zapisami aktualnej wersji ustawy o podatku akcyzowym, które wskazują również na pewne wyjątki od wyżej wymienionych stawek, których tutaj nie opisujemy.
Przypomnijmy także, że stawki akcyzy określone w ustawie nie zostały ustalone raz na zawsze. Projekt ustawy budżetowej na 2023 r. zakłada, że akcyza na papierosy, tytoń do palenia, cygara, cygaretki, wyroby nowatorskie oraz susz tytoniowy wzrośnie o 10 proc. w skali roku. Resort finansów przewiduje stopniowe podnoszenie akcyzy także w kolejnych latach. Między 2023 a 2027 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma być podnoszona o 10 proc. każdego roku.
Skład podatkowy dla wyrobów nowatorskich i liquidów
Objęcie wyrobów nowatorskich oraz płynów do papierosów elektronicznych (liquidów) podatkiem akcyzowym, nałożyło na producentów i importerów wiele rozmaitych obowiązków.
Przede wszystkim do produktów tego typu stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy. Oznacza to, że wyroby te muszą być produkowane w składzie podatkowym. W związku z tym producenci płynów do e-papierosów lub wyrobów nowatorskich muszą uzyskać zezwolenie, aby utworzyć własny skład podatkowy, albo skorzystać ze składu usługowego, takiego jak skład prowadzony przez XBS PRO-LOG S.A.
Poza tym jednostkowe opakowania z płynami do e-papierosów muszą być oznaczone banderolami. Sporym ułatwieniem może być fakt, że naklejanie banderol również można zlecić w firmie XBS PRO-LOG. Podobnie sprawa się ma z pakowaniem i przepakowywaniem produktów.
Trzeba pamiętać, że dystrybutorów produktów nowatorskich i płynów do e-papierosów obowiązują bardzo drobiazgowe przepisy, tak samo jak innych producentów towarów akcyzowych. Podmiot trzeba odpowiednio zarejestrować w urzędzie skarbowym i składać w wyznaczonych terminach stosowne deklaracje podatkowe. Z pewnością więc dla przedsiębiorców oznacza to dodatkowe obowiązki i trudności organizacyjne.
Czy można je w jakiś sposób ograniczyć? Dobrym rozwiązaniem może być nawiązanie współpracy z firmą logistyczną, która prowadzi skład podatkowy i zarazem specjalizuje się w obsłudze akcyzowej.
Dzięki temu dystrybutor nie jest skazany na samodzielne tworzenie składu podatkowego, co wiązałoby się nie tylko z wyzwaniem organizacyjnym i dużymi kosztami, ale i z większym ryzykiem prawnym. Współpraca z zaufanym i doświadczonym partnerem zmniejsza to ryzyko do minimum i maksymalnie usprawnia zgodną z przepisami organizację dystrybucji wyrobów nowatorskich.